دریافت لیست قیمت و خرید خرما  : 09900548412, 09132896373

خرما خاصویی

خرمای خاصویی یکی از گونه خرماهای موجود در استان بوشهر می باشد این خرما را تنها در کوهپایه های زاگرس در شهر تاریخی جم که در مرکز شهرستانهای عسلویه ،کنگان ،فراشبند ،فیروزآباد و قیرو کارزی قرار گرفته ، می توان یافت . این شهرستان از دیرباز به عنوان یکی از قطب های اصلی تولید خرما در استان بوشهر شناخته و خرمای خاصویی به عنوان مرغوبترین و خاص ترین خرمای منطقه می باشد.

خرمای خاصویی به رنگ قهوه ای روشن به طوری که اندازه آن کوچکتر از گونه خرماهای موجود در این استان می باشد. این خرما از نوع تر و سرشار از شیره می باشد به طوری که اگر به مدت سه الی چهار ساعت این خرما را در یک ظرف نگه داری کنید در شیره خود غوطه ور شده و همچنین همواره دارای صادراتی به کشورهای همجوار خلیج فارس می باشد.

علاوه بر صادرات این میوه به خارج از کشور دارای بازار بسیار مناسبی در داخل ایران است به طوری که این خرما در استان اصفهان به عنوان دومین خرمای با کیفیت ، تا به امروز شناخته شده است. علاوه بر خرمای خاصه که به آن خرمای خاصویی نیز گفته می شود می توان در این شهرستان گونه هایی مانند پیارم ،مجول از گونه های خشک وشاهخونی از نوع تر یافت ولی میزان کشت خرمای خاصه به حدی می باشد که همواره تنها خرمایی که به این شهر نسبت می دهند این گونه می باشد. خرمای پیارم جم به دلیل نرخ کم داشت و برداشت همواره کمتر مورد توجه بود با این که این خرما به عنوان ارز آور ترین خرمای ایران شناخته شده است

 

خرما خاصویی از مهمترين خرماهای بهبهان (خوزستان) است. خرماي خاصوئي خرمایی مرغوب است و ميوه اي بسيار شيرين دارد. رنگ ميوه قرمز واندازه آن کوچک است. در فسا ( استان فارس ) به اين رقم خرما خاصي مي گويند و از نظر مرغوبيت در شهرستان از خرماهاي درجه دو محسوب مي شود. در بهبهان نيز به همين نام خاصي ناميده مي شود. قابليت نگهداري آن بسيار بالا است..

 

دانستنی های خرما

انواع خرما

خواص خرما

خواص خرما