دریافت لیست قیمت و خرید خرما  : 09900548412, 09132896373

خواص خرما و روزه داری

با فرا رسیدن ماه پرفیض و برکت رمضان بازار خرما در کشورهای مسلمان رونق خاصی پیدا می کند و اگر بر هر سفره افطاری میهمان شوید بدون استثنا حتما با ظرفی خرما مواجه می شوید چرا که بر طبق سنت حضرت رسول اکرم )ص( خوردن خرما در زمان افطار برای همه مسلمانان به صورت یک عادت درآمده است.

این میوه خوشمزه چنان مورد توجه ایشان و ائمه ما قرار داشته که حضرت امام صادق )ع( م یفرمودند: پیامبر خدا )ص( روزه خود را در موسم خرمای تمر، با تمر افطار م یکردند و در موسم خرمای رطب با رطب. چرا که اگر غذایی پاکیز هتر از خرمای رطب بود خداوند آن را به حضرت مریم )ع( م یخوراند و همچنین امیرمومنان علی )ع( می فرمایند: خوردن خرما بر شما لازم است چون )افسردگی( را از بین می برد، بدنی را که احساس سرما م یکند گرم می کند و گرسنه را سیر می کند و در آن ۷۲ نوع شفاست و همچنین فرمودند: خرما هفت خصلت دارد که جبرئیل به حضرت رسول )ص( خبر دادند. بوی دهان و معده را پاک و غذا را هضم، قوه بینایی و شنوایی را زیاد و کمر را محکم و شیطان را دیوانه و گیج می کند و انسان را به خدا نزدیک و از شیطان دور می سازد. خرما میوه درختی به نام نخل ( Palm ) از تیره ( (Palmacece است که نام علمی آن Phoenix است. بد نیست که بدانید خرما دارای ۷۴ درصد مواد قندی قابل جذب )ساکاروز، گلوکز( است که این مواد قندی به آسانی جذب شده و انرژی کافی را برای سوخت و ساز بدن و فعالیت تمامی سلول ها فراهم می کند.

میزان چربی این موهبت الهی ۰/ ۹ و پروتئین و مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، آهن، منیزیوم، گوگرد ۱/ ۶۵ و ویتامین های ) )A،B1،B2،B6،B12،C،E است، دارای ۷۵- ۲۱ آب و لعاب )موسیلاژ( که کلسیم نیاز ضروری هر فردی را تامین می کند، آهن که خون ساز است و فسفر که برای فعالیت های مغز ضروری است و تشکیل دهنده مواد هورمونی است. وجود پتاسیم و منگنز در متعادل نگاه داشتن یون های بدن نقش بسزایی دارد و با داشتن ویتامین A که می تواند بر تسریع فعالی تهای سلول ها کمک کند و همچنین دید چشم را به میزان زیادی بالا ببرد و همچنین ویتامین B قدرت سلول عصبی و نیروی جسمانی را فعال می کند.

خرما با طبیعت گرم میوه انرژی زایی است و سرشار از مواد حیاتی و بدین لحاظ خون ساز و تقویت کننده مغز و اعصاب و اندام های مختلف بدن بوده و کالری مورد نیاز بدن را تامین می کند.

جوشانده خرما تقویت کننده دستگاه تنفسی و درمان کننده اختلالات ریوی و تسکین دهنده سرفه های حاد و مزمن است. خرما به عنوان تقویت کننده قلب و منظم کننده حرکات قلب است.

چرا که عروق مربوطه قلب را در انجام فعالیت یاری می کند. خرما م یتواند آرام بخش موثری در بیمار یهای عصبی باشد و اختلالات عصبی مغزی و نخاعی و دردهای عصبی را برطرف سازد. جوشانده خرما درمان کننده سیاتیک، کمردرد، نرمی مفاصل و فلج است.

خیسانده خرمای خشک در شیر می تواند در درمان بیماری های هورمونی موثر واقع شود. همچنین خرما تقویت کننده پوست و برطرف کننده اختلالات پوستی، مو، ناخن است کشیدن گرد سوخته خرما در چشم از ریزش مژه جلوگیری م یکند و ناراحت یهای آلرژیکی و عفونی چشم را تحرک عضلانی و فکری و دوران نقاهت بیماری و اختلالات جسمی و روانی تامین می کند.

خرما انسان را از سرطان محفوظ می سازد چرا که دارای منیزیوم است و در تنظیم غدد مترشحه داخلی و فشار خون داروئی است چشمگیر و همچنین ویتامی نهای موجود در خرما قوای بینایی، بویایی، شنوایی را تقویت می سازد و در حفظ سلامت پوست و ضمائم آن بسیار مفید است، التهابات روده به میزان زیادی با مصرف خرما کاهش می یابد. امام صادق )ع( می فرمایند: «در خرما شفای سمومات است و دردی از آن تولید نم یشود، کسی که موقع خواب هفت دانه خرما بخورد کرم های معده اش کشته م یشود. خرما دارای فوائد بسیار است بدن را گرم و فعال می سازد زمین آن را حاصلخیز م یکند مولد خون غلیظ است خرمای نرسیده و ترش در جریان خون و جلوگیری از اسهال و اصلاح لثه های دندان خیلی موثر است. » از زیاده روی در خوردن آن پرهیز کنید چرا که زیاد هروی در آن موجب پوسیدگی دندان و اختلالات کبدی و پوستی می شود.

دانستنی های خرما

انواع خرما

خواص خرما

خواص خرما